Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü
 
Akademik Personel

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünün amacı; dört yıllık lisans eğitim sürecinde tanısı konan hastayı değerlendirip, tedavi eden, engellinin günlük yaşamda daha bağımsız olmasını sağlayan, çocuk, yetişkin, yaşlı, hasta ve sağlıklı kişilere, yaşam boyu maksimum fonksiyonel yeteneklerini geliştirme ve devam ettirme konusunda optimal düzeyde koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmeti veren profesyonel meslek adamı yetiştirmektir.                                                             

Ders Programı
 

Eğitim / Öğrenim 

DAÜ-Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Kıbrısta ilk açılan bir akademik bölüm olma özelliğini taşımaktadır. Başarılı,çağdaş fizyoterapistler yetiştirmek için çağın gereği olan disiplinlerarası dinamizmi sağlamak amacıyla üniversitemiz ile Dokuz Eylül, Marmara ve Gazi Üniversitesi arasında akademik işbirliği protokolu yapılmıştır. Bunun yanında ders programlarını yürütmek için Türkiye’deki birçok seçkin akademik kurumunun, akademik ve mesleki alanda deneyimli ve birikimli eğitim-öğretim kadrolarından, profesyonel destek alınacaktır. Öğrencilerin eğitimi için analiz yapma, problem çözme, sonuca varma, yaratıcı ve eleştirel düşünme, takım çalışması yapabilme, iletişim kurabilme gibi becerilerin derslere yayılarak, programlı ve sistematik olarak mesleki bilgiyle harmanlanarak verildiği bir program tasarlanmıştır. Ayrıca öğrencilere staj yapabilme olanakları sağlamak için birçok saygın sağlık kurumu ile işbirliği anlaşması yapılmıştır.
 

Olanaklar

Fizyoterapi öğrencilerine ölçme-değerlendirme, tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri için tam donanımlı laboratuvarlar ileri düzey teknolojik cihazlar ve ekipmanlarla dünya standartlara uygun olarak düzenlenmiştir. Laboratuvarlar için geniş ölçekli mekanlar kullanılarak aynı anda 40-50 öğrencinin birlikte çalışmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır. Üniversitemizde yeterli düzeyde internet destekli, bilgisayar laboratuvarı mevcuttur. DAܒnün kütüphanesi eğitim, öğretim ve araştırmalar açısından yeterli donanıma sahiptir. Ayrıca üniversitemiz, öğrencilerine boş zamanlarında sosyal, kültürel ve sportif etkinlik gösterilebilecekleri geniş rekreasyon olanakları sunmaktadır.

Bölüm Hakkında Genel Bilgi

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nün misyonu; erdemli, bilgili, çağdaş, etik değerlere bağlı, yapıcı, yaratıcı, insan haklarına saygılı, yaşam boyu öğrenme, öğretme ve iletişim becerilerine sahip, mesleki ve bilimsel alanda yetkin fizyoterapist ve bilim adamı yetiştirmek, multidisipliner çalışmalar yürütmek, fizyoterapi-rehabilitasyon hizmetini, kanıta dayalı bilimi ve ileri teknolojiyi toplum yararına sunmak, Türkiye ve Kıbrıs’ın evrensel ve kültürel değerlere saygılı profesyonel bilim ve meslek adamı ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmaktır.

 

 
 

                                             

 
 


Doğu Akdeniz Üniversitesi,  Adres: Doğu Akdeniz Üniversitesi, Gazimağusa KKTC Mersin 10 Turkey Tel:+90 392 630 3939