Skip Navigation LinksPhysiotherapy-and-Rehabilitation

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü

 

Bölüm Misyonu

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü'nün misyonu; erdemli, bilgili, çağdaş, etik değerlere bağlı, yapıcı, yaratıcı, insan haklarına saygılı, yaşam boyu öğrenme, öğretme ve iletişim becerilerine sahip, mesleki ve bilimsel alanda yetkin fizyoterapist ve bilim insanı yetiştirmek, multidisipliner çalışmalar yürütmek, fizyoterapi-rehabilitasyon hizmetini, kanıta dayalı bilimi ve ileri teknolojiyi toplum yararına sunmak, evrensel ve kültürel değerlere saygılı profesyonel bilim ve meslek insanı ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmaktır.

Bölüm Vizyonu

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü'nün vizyonu, sahip olduğu mesleki bilgi ve becerilerle, kanıta dayalı uygulamalar yapan fizyoterapistler yetiştirmek, yaptığı bilimsel araştırmalarla bilime katkı sağlayan öncü bir role sahip olmaktır.


Temel Değerler

1. Yaratıcılık 2. Yenilikçilik  3. Şeffaflık  4. Etik ilkelere sahip olma  5. Gelişime açık olma 6.Çevreye ve yaşama duyarlılık 7. Toplumsal duyarlılık  8.Katılımcılık 9. Güçlü iletişim becerilerine sahip olma 10.  Uluslararası standartlarda meslek otonomisine sahip olma 

Bölüm Başkanı
Doç. Dr. BERKİYE KIRMIZIGİL

Bölüm Başkan Yardımcısı
Yrd. Doç. Dr. SEVİM ÖKSÜZ

Bölüm İmkanları

Fizyoterapi öğrencilerine ölçme değerlendirme, tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri için tam donanımlı laboratuarlar, ileri düzey teknolojik cihazlar ve ekipmanlarla dünya standartlara uygun olarak düzenlenmiştir. Laboratuarlar, geniş ölçekli mekanlar kullanılarak aynı anda 40-50 öğrencinin birlikte çalışmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır. Üniversitemizde yeterli düzeyde internet destekli, bilgisayar laboratuarı mevcuttur. DAÜ’nün kütüphanesi eğitim, öğretim ve araştırmalar açısından yeterli donanıma sahiptir. Ayrıca, Üniversitemiz; öğrencilerine boş zamanlarında sosyal, kültürel ve sportif etkinlik gösterilebilecekleri geniş rekreasyon olanakları sunmaktadır.

Programlar

 

Eğitimde Farklılık

DAÜ-Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, KKTC'de ilk açılan bir akademik bölüm olma özelliğini taşımaktadır. Başarılı, çağdaş fizyoterapistler yetiştirmek için çağın gereği olan disiplinlerarası dinamizmi sağlamak amacıyla, üniversitemiz ile Türkiye ve KKTC'nin seçkin üniversiteleri ve kurumları ile protokoller yapılmıştır. Bunun yanında, ders programlarını yürütmek için Türkiye'deki birçok seçkin akademik kurumun, akademik ve mesleki alanda deneyimli ve birikimli eğitim-öğretim kadrolarından, profesyonel destek alınmaktadır. Öğrencilerin eğitimi için analiz yapma, problem çözme, sonuca varma, yaratıcı ve eleştirel düşünme, takım çalışması yapabilme, iletişim kurabilme gibi becerilerin derslere yayılarak, programlı ve sistematik olarak mesleki bilgiyle harmanlanarak verildiği bir program tasarlanmıştır. Ayrıca, öğrencilere staj yapabilme olanakları sağlamak için birçok saygın sağlık kurumu ile işbirliği anlaşması yapılmıştır.

Neler Başardık

Fakültemiz bünyesinde bulunan Sağlıklı Yaşam Merkezi 'nde alanında özelleşmiş öğretim elemanlarımızın gözetiminde çocuk, genç, yetişkin ve yaşlı bireylerde kas iskelet ve sinir sistemini içeren sorunlara yönelik bireysel egzersiz programları planlanarak kişiye özgü egzersiz terapi programları verilmektedir. Yine bölümümüzde oluşturulan Kardiyopulmoner ve Sporcu Sağlığı laboratuarlında koruyucu rehabilitasyon hizmetleri sunulmaya başlanmıştır. Bu programlar kapsamında günümüzün en önemli sağlık problemleri arasında geçen fiziksel inaktivite, aşırı kilo alımı/şişmanlık, şeker hastalığı ve kalp hastalığının önlenmesinde önem taşıyan koruyucu egzersiz programları yine konusunda deneyimli öğretim üyeleri tarafından verilmektedir.

Bölümümüz 4. Sınıf öğrencileri hocalarının gözetiminde bölüm uygulama ünitelerinde ve KKTC Devlet Hastanelerinde  staj uygulamalarını sürdürmektedirler. Bunlara ek olarak bölümümüz tarafından düzenlenen Kariyer Günleri kapsamında öğrencilerimizin sosyal, bilimsel ve kültürel olarak yenilikleri takip etmelerine olanak sağlanmaktadır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü lisans programı yanı sıra  yüksek lisans ve doktora programı açılmıştır. DAU-Fizyoterapi ve Rehabilitasyon yüksek lisans ve doktora programları KKTC'de ilk açılan program olma özelliğini taşımaktadır.

Öğrencilerimizin Değeri

Fizyoterapi öğrencilerine ölçme değerlendirme, tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri için tam donanımlı laboratuvarlar, ileri düzey teknolojik cihazlar ve ekipmanlarla dünya standartlarına uygun olarak düzenlenmiştir. Bölümümüze bağlı bulunan Protez Ortez ve Biyomekanik Elektroterapi, Anatomi , Tedavi Hareketleri, Nöromusküler, Normal Motor Gelişim, Kardiyopulmoner ve Sporcu Sağlığı Laboratuarlarında bulunan üst düzey donanımlarla fizyoterapi eğitiminde ülkemizde bir ilke imza atılmıştır. Laboratuarlar, geniş ölçekli mekanlar kullanılarak aynı anda 40-50 öğrencinin birlikte çalışmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır. Üniversitemizde yeterli düzeyde internet destekli, bilgisayar laboratuvarı mevcuttur. DAÜ'nün kütüphanesi eğitim, öğretim ve araştırmalar açısından yeterli donanıma sahiptir. Ayrıca, Üniversitemiz; öğrencilerine boş zamanlarında sosyal, kültürel ve sportif etkinlik gösterilebilecekleri geniş rekreasyon olanakları sunmaktadır.

Kariyer Olanakları

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon dalında en az dört yıl yüksek öğrenim görerek Fizyoterapist ünvanı alarak Fizyoterapistlik mesleğini yapmaya ve uygulamaya hak kazanan kişidir. Lisans eğitiminin ardından Fizyoterapi ve Rehabilitasyon yüksek lisans ve doktora programlarını tamamlayarak Uzman Fizyoterapist ve Doktor Fizyoterapist ünvanlarını alabilirler.

Fizyoterapistler hastanelerde ve rehabilitasyon merkezlerinde, özel sağlık kurumlarında, özel eğitim merkezleri, spor/sağlık merkezleri, profesyonel ve amatör spor kulüpleri, huzur evleri, kaplıca/termal tesislerinde vs. görev yaparlar. Çalışma ortamı temiz ve sessizdir. Fizyoterapistler genellikle ayakta ve çeşitli aletleri kullanarak görevlerini yürütürler. Görev sırasında hastalarla, hekimlerle ve diğer fizyoterapistlerle etkileşim halindedirler.

İletişim

Adres:

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, İbn-i Sina Caddesi 
Doğu Akdeniz Üniversitesi 
Gazimağusa, Kuzey Kıbrıs
Mersin 10 Turkey 

Tel: +90 392 630 3067
Fax: +90 392 630 3940
E-mail: sbf@emu.edu.tr 
              fizyoterapi-rh@emu.edu.tr

Akademik Personel

Adı SoyadıGörevBölümOfisTel
Prof. Dr. AYŞE NUR TUNALI * Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
Prof. Dr. EMİNE HANDAN TÜZÜN Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF 235 1370
Prof. Dr. İNCİ YÜKSEL Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 2152
Prof. Dr. MEHTAP MALKOÇ Dekan,
Müdür
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Dekanlık 3900 - 3939
Prof. Dr. MİTAT KOZ Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF C 116 3023
Prof. Dr. YAŞAR GÜL BALTACI * Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
Prof. Dr. YAVUZ YAKUT * Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
Doç. Dr. BERKİYE KIRMIZIGİL Bölüm Başkanı Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF 132 1124
Doç. Dr. ENDER ANGIN EREN Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 1080
Doç. Dr. GÖZDE İYİGÜN Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF 127 3011
Doç. Dr. YASİN YURT Dekan Yardımcısı,
Müdür Yardımcısı
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF 138 - 236 1427- 2448 - 3072
Doç. Dr. ZEHRA GÜÇHAN Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF 232 2496
Yrd. Doç. Dr. İLKER YATAR Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF 233 1426
Yrd. Doç. Dr. ÖZDE DEPRELİ Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF 228A 3913
Yrd. Doç. Dr. SEVİM ÖKSÜZ Bölüm Başkan Yardımcısı Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF 130 2473
Yrd. Doç. Dr. ÜNAL DEĞER Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF 228A 3913
* : Adı geçen öğretim elemanımız başka bir üniversiteden gelip ders vermektedir.

Yarı Zamanlı Akademik Personel

Adı SoyadıGörevBölümOfisTel
Dr. ECE MANİ TANSU Öğretim Görevlisi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
Öğr. Gör. AYTÜL ÖZDİL KOCAMANYEĞİT Öğretim Görevlisi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
Öğr. Gör. HAYRİYE TOMAÇ YALINCA Öğretim Görevlisi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
​​

Anatomi Laboratuvarı-1

Anatomi Laboratuvarı-2

Elektro Terapi Laboratuvarı

Kardiyo Pulmoner Laboratuvarı

Nörolojik Rehabilitasyon Ünitesi

Tedavi Hareketleri Laboratuvarı


Yrd. Doç. Dr. Yücel​ Yıldırım


(2011-2012)

​Prof. Dr. Mehtap Malkoç


(2012-2016)

Doç. Dr. Ender Angın


(2016-2020)

Prof. Dr. Ayşe Nur Tunalı(2020-2021)

DAÜ Web Siteleri