Skip Navigation LinksPhysiotherapy-and-Rehabilitation

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü

Bölüm Misyonu

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü'nün misyonu; erdemli, bilgili, çağdaş, etik değerlere bağlı, yapıcı, yaratıcı, insan haklarına saygılı, yaşam boyu öğrenme, öğretme ve iletişim becerilerine sahip, mesleki ve bilimsel alanda yetkin fizyoterapist ve bilim adamı yetiştirmek, multidisipliner çalışmalar yürütmek, fizyoterapi-rehabilitasyon hizmetini, kanıta dayalı bilimi ve ileri teknolojiyi toplum yararına sunmak, Türkiye ve KKTC'nin evrensel ve kültürel değerlere saygılı profesyonel bilim ve meslek adamı ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmaktır.

Bölüm Başkanı
Prof. Dr. AYŞE NUR TUNALI

Bölüm İmkanları

Fizyoterapi öğrencilerine ölçme değerlendirme, tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri için tam donanımlı laboratuarlar, ileri düzey teknolojik cihazlar ve ekipmanlarla dünya standartlara uygun olarak düzenlenmiştir. Laboratuarlar, geniş ölçekli mekanlar kullanılarak aynı anda 40-50 öğrencinin birlikte çalışmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır. Üniversitemizde yeterli düzeyde internet destekli, bilgisayar laboratuarı mevcuttur. DAÜ’nün kütüphanesi eğitim, öğretim ve araştırmalar açısından yeterli donanıma sahiptir. Ayrıca, Üniversitemiz; öğrencilerine boş zamanlarında sosyal, kültürel ve sportif etkinlik gösterilebilecekleri geniş rekreasyon olanakları sunmaktadır.

Programlar

 

Distinguishing Attributes

Having been opened as the first academic department on Physical Therapy and Rehabilitation, EMU Physical Therapy and Rehabilitation Department is unique in Cyprus. With the aim of graduating well-educated and successful physiotherapists and maintaining the interdisciplinary dynamism, our University has signed a collaboration protocol with Marmara and Gazi Universities. Along with the collaborations, the department receives professional support from expert academicians at various institutions in Turkey with the aim of effective course implementation. Our program has been designed in such a way that elements such as analysing, tackling problems, coming to conclusions, thinking creatively and critically, working in a team and communicating effectively have been integrated with the course content. A number of collaboration protocols have been made with different institutions in order to provide our students with internship opportunities.

Major Accomplishments

Our qualified health instructors provide personalized therapy programs for children, adults, youths and elders who have problems with their muscle, skeleton and nerve system by identifying their health problems and creating personalized exercise programs at the Centre of Healthy Life. We established a new laboratory called Cardiopulmonary and Athletes' Health Laboratory to provide protective rehabilitation services. Within the scope of this laboratory, we aimed to overcome with recent health problems such as physical inactivity, overweighting, diabetes and cardiac diseases by providing relevant protective exercise programs to our clients.

Our department has started to serve voluntary physiotherapy services to Irfan Nadir Physiotherapy Centre and Famagusta Special Education Centre with the aim of raising the awareness of disabled need of physiotherapy. Our 4th grade students serve their internship at those centres under the control of their qualified instructors and with the permission of Ministry of Education. Moreover, we set Career Days to update our students' knowledge regarding social, cultural and scientific innovations.

This year, we established our master's program and EMU Physiotherapy and Rehabilitation Master's program is the pioneer under this category in TRNC.

Quality of Graduates

Students at our department benefit from laboratories equipped with modern technological facilities at world standards. Each laboratory has been designed to provide opportunities for approximately 40-50 students to receive instruction at the same time. Our University provides sufficient number of computers with Internet connections for students. Students are also given the privilege of benefitting from the Eastern Mediterranean University Library which is equipped with modern facilities, equipment and databases. Our University also provides an array of recreational opportunities for our students in the form of social, cultural and sports activities.

Career Opportunities

Graduates of the Physiotherapy and Rehabilitation program are awarded the title of a "Physiotherapist". Program graduates may continue their studies at master's or doctoral degree levels and become a "Specialist Physiotherapist" or "Doctor of Physiotherapy".

Contact Information

Address:

Eastern Mediterranean University
Faculty of Health Sciences
Department of Physiotherapy and Rehabilitation
Famagusta, North Cyprus
Mersin 10 Turkey 

Tel: +90 392 630 3067
Fax: +90 392 630 3940
E-mail: sbf@emu.edu.tr 

Akademik Personel

Adı SoyadıGörevBölümOfisTel
Prof. Dr. AHMET TURAN IŞIK * Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
Prof. Dr. AYŞE NUR TUNALI Bölüm Başkanı Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF 131-132 3067-1124
Prof. Dr. CEMİL YILDIZ * Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
Prof. Dr. EMİNE HANDAN TÜZÜN Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF 235 1370
Prof. Dr. İNCİ YÜKSEL * Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon 2152
Prof. Dr. MEHTAP MALKOÇ Dekan,
Müdür
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Dekanlık 3900 - 3939
Prof. Dr. MİTAT KOZ * Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
Prof. Dr. NİHAL GELECEK * Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
Prof. Dr. YAŞAR GÜL BALTACI * Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
Prof. Dr. ZEKİ GÖKÇİL * Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
Prof. Dr. ZEKİ KARAGÜLLE * Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
Yrd. Doç. Dr. BERKİYE KIRMIZIGİL Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF 129 2144
Yrd. Doç. Dr. ENDER ANGIN Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
Yrd. Doç. Dr. GÖZDE İYİGÜN Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF 127 3011
Yrd. Doç. Dr. LEVENT EKER Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF 233 1426
Yrd. Doç. Dr. SEVİM ÖKSÜZ Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF 130 2473
Yrd. Doç. Dr. YASİN YURT Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF 236 2448 - 3072
Yrd. Doç. Dr. ZEHRA GÜÇHAN Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF 232 2496
Öğr. Gör. İLKER YATAR Öğretim Görevlisi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF 233 1426
Öğr. Gör. ÖZDE DEPRELİ Öğretim Görevlisi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF 228A 3913
Öğr. Gör. ÜNAL DEĞER Öğretim Görevlisi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF 228A 3913
* : Adı geçen öğretim elemanımız başka bir üniversiteden gelip ders vermektedir.

Yarı Zamanlı Akademik Personel

Adı SoyadıGörevBölümOfisTel
Dr. AYŞEGÜL BARIŞ Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon SBF 230 1075
Dr. BARIŞ PEKER Öğretim Üyesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Dönem 1

Anatomi (FZTR101)

Kredi: 4 | Ders Saati (saat/hafta): 3 | Lab (saat/hafta): 3 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Bu ders, sağlık bilimleri öğrencilerinin, insan anatomisini, vücut sistemlerine ve fonksiyonlarına ilişkili olarak öğrenmesini amaçlamaktadır. Dersin kapsamında; kemikler, eklemler, kaslar, sistemler ve nöroloji konuları yer almaktadır.

Fizyoloji  (FZTR103)

Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 3 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Bu derste organizmanın bölümleri (hücre-doku-organ-sistem), görevleri ve bu bölümler arasındaki iletişim incelenmektedir. Dersin kapsamında; hücre fizyolojisi, sinir, kas, kan fizyolojisi, merkezi sinir sistemi fizyolojisi ve solunum, dolaşım gibi sistemlerin fizyolojisi konuları yer almaktadır.

Temel Fizik (FIZK109)

Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 3 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Fizikte temel bilgiler, Vektörler, tek ve iki boyutta hareket, hareket kanunları, dairesel hareket ve Newton kanunları, İş ve Kinetik Enerji, Potansiyel enerji ve enerjinin korunumu, Doğrusal Momentum ve çarpışma, Statik Denge ve Esneklik, Evrensel Çekim Kanunu, Sıcaklık ve Isı, Elektrik Kanunları, akım ve devreler, ışık spektrumları, ışığın doğası, yansıma ve kırılması, Manyetik alan, Ses dalgaları ve yayılımları.
Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 3 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Isı ajanlarının kullanımı için temel bilgiler (inflamasyon ve iyileşme mekanizması), ağrıda ısı ajanlarının kullanımı ile ilgili teoriler, ısının fiziksel özellikleri-fizyolojik etkileri, ışık kaynakları, kanunları ve fizyoterapide kullanımı, infraruj, ultraviole, lazer'in fizyolojik etkileri, lazer'in kullanıldığı hastalıklar ve uygulama yöntemleri, helioterapi. Hidroterapide kullanılan tanımlar, hidroterapide fizyolojik kavramlar, hidroterapide uygulama yöntemleri, girdap banyoları, kelebek banyoları, duş ve spraylar, fluidoterapi, nemli sıcaklık uygulamaları, hot-pack parafin saunalar, havuz tedavisi ve su içi egzersizleri, hidroterapide kullanılan testler, kaplıcalar.
Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Doğum sonrası, refleks ve motor gelişim basamakları açısından normal gelişim süreci incelenecektir. Normal Motor Gelişim dersini alan bir öğrenciden hareketin ve fonksiyonu etkileyen faktörlerle birlikte normal gelişim aşamaları konusunda gerekli olan bilgiye sahip olması beklenmektedir.

İngilizce - I (ENGL171)

Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 3 | Lab (saat/hafta): 1 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
ENGL171, birinci sınıf, İngilizce dil dersidir. Bu ders üniversitedeki 4 yıllık Türkçe eğitim veren bölümler için hazırlanmıştır. Bu ders öğrencilerin Avrupa Ortak Dil Çerçevesinde belirtildiği gibi, İngilizce seviyelerini A1 seviyesine getirmeleri ve İngilizcelerini geliştirmeleri için düzenlenmiştir. Bu ders ayrıca öğrencilerin dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Beslenmeye Giriş (BESD103)

Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Yeterli ve dengeli beslenme ve beslenme ile ilgili temel kavramları öğrenme, besin ögelerinin önemini, tanımını, kimyasal yapısını, kaynaklarını, temel özelliklerini, işlevlerini, sindirimini, emilimini ve metabolizmasını, önerilen günlük alım miktarını öğrenme.

Dönem 2

İleri Anatomi (FZTR102)

Kredi: 4 | Ders Saati (saat/hafta): 3 | Lab (saat/hafta): 3 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Yüz anatomisi, thorax, kalp, larynx, pharynx, trachea anatomisi, böbrekler, üreterler, erkek ve kadın genital organları, merkezi sinir sistemine giriş, medulla oblangata, pons, mezencephalon, cranial sinirler, sempatik, parasempatik sistem, thalamus, hypothalamus, afferent ve efferent yollar, gözler, kulak, vestibular sistem.

İleri Fizyoloji (FZTR104)

Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 3 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Solunum fizyolojisi, sindirim fizyolojisi, duyu organları fizyolojisi, boşaltım fizyolojisi, endokrin sistem fizyolojisi.
Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Yetersizlik, özür ve engel terimleri, özüre yol açan nedenler, özüre uyum devreleri, özürlü çocukta kişilik gelişimi, görme özürlülerde psikososyal yaklaşımlar, işitme-konuşma özürlülerde psikososyal yaklaşımlar, nöromusküler ve travmatik bozukluklarda psikososyal yaklaşımlar, zihinsel özürlülerde psikososyal yaklaşımlar.
Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 3 | Lab (saat/hafta): 1 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
ENGL172, birinci sınıf, ikinci dönem İngilizce dil dersidir. Bu ders üniversitede Türkçe eğitim veren bütün 4 yıllık programlara sunulmaktadır. Bu ders öğrencilerin Avrupa Ortak Dil Çerçevesinde belirtildiği gibi, İngilizce seviyelerini A1 seviyesine getirmeleri ve İngilizcelerini geliştirmeleri için düzenlenmiştir. Bu ders ayrıca öğrencilerin dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Genel Mikrobiyoloji (FZTR110)

Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 2 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -

Patoloji (FZTR106)

Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -

Psikoloji Bilimi (PSYC111)

Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 2 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Bu dersin amacı öğrencilere psikoloji bilimini genel olarak tanıtmak ve psikolojkideki yaklaşımlar, genel kuramlar ve pratik uygulamalar hakkında bilgi sağlamaktır. Derste işlenecek konular içerisinde bellek, öğrenme, stres, sağlık psikolojisi ve sosyal psikoloji gibi başlıklar yer almaktadır.

Dönem 3

Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 3 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Klasik masajın etki mekanizmaları, teknikleri, dozajı, endike ve kontraendike olduğu durumlar, doğru pozisyonlama ve bölgesel uygulamalar sonucu oluşan reaksiyonlar, uygulandığı hastalıklar, değerlendirme yöntemleri. Konnektif doku masajı uygulama yöntemleri, spor masajı uygulamalı olarak anlatılır.

Elektroterapi I (FZTR203)

Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 3 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Elektroterapiye giriş, elektrofizyoloji, alçak frekanslı akımların özellikleri ve prensipleri, galvani akımı, tıbbi ve cerrahi galvanizm, iyontoforezis, elektrodiagnoz, faradik akım, sinuzoidal akım, diadinamik , enterferansiyel akımları, russian akımları, transkuteneal elektriksel sinir stimülasyonu, yüksek voltaj galvanik stimülasyonu, mikroakım ve bunların etki mekanizmaları, endikasyonları, kontraendikasyonları, tehlikeleri, bakım, emniyet ve hijyenik şartları konularını içeren bir derstir.
Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 3 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Postür analizi, antropometrik ölçümler, kas kısalık testleri, esneklik, normal eklem hareketleri, kas kuvveti ölçme ve değerlendirme yöntemleri incelenir.

Dahili Bilimler (FZTR207)

Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Ders kapsamında, kardiyak ve göğüs hastalıkları, endokrin sistem, gastrointestenal sistem ve renal problemler, otoimmunite ve romatizmal hastalıklar incelenir.

Biyomekanik (FZTR209)

Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 1 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Temel biyomekanik prensipleri, uygulama alanları, kinetik ve kinematik, intrinsik ve ekstrinsik kuvvetler, dinamik ve statik denge, günlük yaşam aktivitelerinin biyomekanik prensiplerini içerir. Kinezyoloji bilimi, kemik yapısı, eklem yapısı, konnektif doku, fonksiyonları, tendon, ligament yapıları, kıkırdak yapı ve fonksiyonları, kasların rolleri, kasılma prensipleri, kasılma tipleri, temel nörolojik yapılar, insan hareketinin nörofizyolojik temelleri incelenir.
Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 3 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Merkezi sinir sistemi'nin (MSS) makroskopik anatomisi ve fizyolojisi, medulla spinalis, truncus serebri, formasyo retikularis, serebellum, çıkan ve inen yolları, kranial sinirler, bazal ganglionlar, diensephalon, görme ve işitme yolları, limbik sistem, otonom sinir sistemi, telencephalon ve MSS’nin damarları ders içeriğinde yer alır.

Epidemiyoloji (FZTR213)

Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Epidemiyolojinin tanımı, genel kavramları, epidemiyolojik ilke ve araştırma yöntemleri, sağlığın ölçülmesi ve demografik veriler, epidemiyolojide kullanılan hızlar ve oranlar, bulaşıcı hastalıkların epidemiyolojisi konuları yer almaktadır.

Halk Sağlığı (FZTR222)

Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -

Dönem 4

Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 3 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Bu dersin amacı, öğrencilere, yumuşak doku mobilizasyonları ile vertebral mobilizasyon ve manipulasyon teknikleri hakkında temel teorik ve pratik bilgiler edindirmektir. Bu dersi tamamlayan öğrenci, kolumna vertebralisin fonksiyonel anatomisi ve biyomekanisini öğrenir. Ayrıca yumuşak doku ve vertebral mobilizasyon ve manipulasyon tekniklerinin refleks, mekanik, fizyolojik ve klinik etkileri hakkında ileri düzeyde bilgiler edinir, öğretilen yöntem ve teknikleri kullanarak mobilizasyon ve manipulasyon uygulayabilir. Manipulasyonun tanımı, tarihsel gelişim ve genel bilgiler, mobilizasyonun tanımı, manipulasyon ve mobilizasyon çeşitleri, manipulasyon ve mobilizasyonun kullanıldığı ve kullanılmadığı durumlar, uygulama yöntemleri dersin konularını oluşturmaktadır. Ayrıca manipulatif fizyoterapiye uyarlanmış fizyoloji, fonksiyonel anatomi ve biyomekani bilgileri ile pratik uygulamalar gözden geçirilecektir.

Elektroterapi - II (FZTR204)

Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 3 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Yüksek frekanslı akımların elde edilişi, kısa dalga diatermi, mikrodalga diatermi, ultrason, transkutaneal elektriksel sinir stimülasyonu, biofeedback, magnetoterapi, yüksek voltaj stimülasyonu.
Kredi: 4 | Ders Saati (saat/hafta): 3 | Lab (saat/hafta): 3 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Egzersiz için değerlendirme, egzersizlerin sınıflandırması ve egzersiz reçetesi hazırlama, germe egzersizleri, esneklik için egzersizler, kuvvetlendirmeye yönelik egzersizler, gevşeme egzersizleri ele alınacaktır. Egzersiz programının planlanması, aktif-pasif-aktif asistif ve dirençli egzersizler, germe egzersizleri, lordoz-kifoz-skolyoz-yuvarlak sırt-omuz ve alt ekstremitelere yönelik postür egzersizleri, ilerleyici dirençli egzersizler, bölgesel izometrik egzersizler, gevşeme egzersizleri, ev programı planlama, traksiyon, kullanım alanları ve yöntemleri. işlenecektir. Bu ders tamamlandığında öğrenci, egzersiz reçetesi hazırlamayı ve germe, gevşeme, esneklik ile çeşitli yöntemlerle kuvvetlendirme egzersizlerini öğrenmiş olacaktır.
Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 1 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Kardiyovasküler sistem ve egzersiz, fonksiyonel kapasitenin değerlendirilmesi, enerji kapasitesinin ölçümü, aerobik ve anerobik eğitim, pulmoner sistem, kas-iskelet sistemi ve egzersiz, termoregülasyon ve egzersiz, sualtı ve yüksek irtifa fizyolojisi konularını içerir.

Cerrahi Bilimler (FZTR214)

Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Kırık, çıkıklar ve ortopedik tedavileri, endoprotezler, kemik tümörleri, üst ve alt ekstremitelerin konjenital anomalileri, poliomyelit, cerebral paralizi, spor yaralanmaları, amputasyonlar, skolyoz, el yaralanmaları, osteomyelit ve inflamatuar artropatiler, kompartman sendromları ve Wolkman iskemik kontraktürü. Lomber - servikal-torakal disk hernileri, spinal travmalar, spinal tümörler, kafa travmaları, subaraknoidal kanamalar, beyin tümörleri, periferik sinir yaralanmaları, santral sinir sisteminin konjenital anomalileri ve enfeksiyonları. Genital organ anatomisi, pelvik yapı, mensturasyon, doğum fizyolojisi ve mekanizması, operatif doğum, aile planlaması ve jinekolojik onkoloji.

Üniversite Seçmeli Ders I (UE1)

Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 3 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -

Bilgisayara Giriş (ITEC115)

Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 2 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Bu derste öğrenciye, bilgisayarın temel donanım birimlerinin ve işletim sistemlerinin tanıtılması, internet kullanımı hakkında bilgi verilmesi ve ofis programlarını kullanarak bilgisayarda döküman, elektronik tablo ve sunum hazırlamak için gerekli olan temel bilgi ve becerilerin kazandırılması amaçlanmaktadır.

Dönem 5

Yaz Stajı - II (FZTR216)

Kredi: - | Ders Saati (saat/hafta): - | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Öğrencilerin kurum ve hastane fizyoterapistliğine pratik olarak hazırlanması amacıyla yapılan, staj, kurum ve hastane fizyoterapistleri ile akademik personel danışmanlığında 3 haftalık sürede yürütülür.
Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 3 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Fizyoterapide kullanılan temel nörofizyolojik yaklaşımlar Bobath, Brunnstrom, Johnstone ve Todd-Davies yöntemlerinin nörofizyolojik prensipleri, farklılıkları ve uygulama teknikleri.

Kinezyoloji - I (FZTR303)

Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 1 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Bu dersi başaran öğrenci fizyoterapi ve rehabilitasyon yöntemlerini seçerken ve uygularken, tedavi edeceği dokuya yönelik bilgi ile hastasına yaklaşır, özellikle egzersiz tedavisi sırasında uygulayacağı eksternal kuvvetin veya germenin dokular üzerindeki etkilerini bilerek, fizyoterapi-rehabilitasyon uygulamalarını yapar; kinetik ve kinematik analizlerin nasıl yapıldığını öğrenir, normal yürüyüşün değerlerini ve patolojik yürüyüşün alt gruplarını, yürüyüş problemlerini ve kompansasyon mekanizmalarını öğrenerek bu bilgileri değerlendirme, tedaviye yönelik olarak ve araştırma tasarımında kullanır. Mekanik prensipler ile fizyoterapi-rehabilitasyon yaklaşımlarını nasıl birleştirebileceğini öğrenir, araştırma planlama ve yürütme becerisi kazanır. Dersin sonunda, lokomotor sistemin analizindeki amaçlar, klinikte uygulanan yürüyüş analizleri, araştırma amaçlı yürüyüş analizleri, spora yönelik olarak koşma, tenis gibi sporlarda yapılabilecek hareket analizleri yapabilecek duruma gelecektir.
Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 3 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Bu ders fizyoterapistlere ortopedik rehabilitasyonun başarılı bir modelini vermeyi amaçlar. Ders, eklem patolojileri kırıklar ve travmaların nasıl tedavi edileceği, boyun ve bel problemlerinin yanısıra, omuz, el bileği, diz ve kalçada spesifik ortopedik vakalar ilgili yaralı bilgileri içerir. Bu dersin bitiminde fizyoterapist eklem problemi, kırık veya travması olan hastaların değerlendirilmesinde, buna yönelik uygun ortopedik rehabilitasyon programının planlanmasında ve klinik uygulamasında deneyim kazanmış olacaktır. Ortopedik rehabilitasyonun genel prensipleri, takım çalışmasının önemi, kemik ve eklem patolojileri, yara iyileşmesi ve tedavisi, travmayı takiben rehabilitasyon yaklaşımları, muskuloskeletal sistemin travmatik, enfeksiyöz ve dejeneratif patolojilerinde, kollagen doku hastalıklarında ortopedik ve rekonstrüktif cerrahi sonrası uygulanan fizyoterapi rehabilitasyon yaklaşımları, bandaj uygulama teknikleri incelenecektir.
Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 3 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Dersin temel amacı, çocuklarda nöromusküler sistem ve motor gelişim özelliklerinin kronolojik süreci hakkında bilgi edinerek, doğumsal ve doğum sonrasında motor gelişimi olumsuz yönde etkileyen çeşitli nörolojik bozukluklar, fizyoterapi rehabilitasyon açısından uygun değerlendirme yaklaşımlarının belirlenmesi ve gereken tedavi programlarının oluşturulması hakkında teorik bilgi verilir. Bu dersi alan öğrenci pediatrik rehabilitasyon alanında klinik bakış, değerlendirme ve rehabilitasyon programı planlama konusunda beceri kazanmış olması beklenir. Çocukluk dönemindeki çeşitli gelişimsel bozukluklara yönelik değerlendirmeler ve fizyoterapi rehabilitasyon yaklaşımları derslerde tartışılacaktır.
Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 3 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Amputasyon nedenleri, seviyeleri, konjenital malformasyonlar, parsiyel ayak protezleri, diz altı protezleri, diz üstü protezleri, kalça dezartikülasyon protezleri, protezlerde güdük-soket uyumu, ayar ve kontrol, dirsek altı-dirsek üstü protezleri, bilek-dirsek ve omuz dezartikülasyon protezleri, bağ sistemleri, myoelektrik protezler, ampute rehabilitasyonu.
Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
İşitme ve konuşmanın anatomisi, mekaniği ve patolojilerinin öğretilmesi, oral motor fonksiyonların limitasyonları ve yetersizliklerinin kavranması, bu fonksiyonların değerlendirilme becerisinin kazandırılması, oral motor eğitime ilişkin fizyoterapi yöntemlerinin kavranması ve tartışılmasıdır. Oromotor fonksiyon yetersizliklerinin değerlendirilmesi ve oral motor yapıların fonksiyonlarının geliştirilmesine yönelik fizyoterapi rehabilitasyon yaklaşımları incelenecektir.

Alan Seçmeli Dersi I (AE01)

Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 3 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -

Sporda Fizyoterapi (FZTR309)

Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Spor yaralanmalarının önlenmesinde genel prensipler, ilk yardım, ön tedavi, bantlama, kesin tedavi, üst ekstremite spor yaralanmalarında fizyoterapi-rehabilitasyon, alt ekstremite yaralanmalarında fizyoterapi-rehabilitasyon.

Dönem 6

Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 3 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Proprioseptif nöromüsküler fasilitasyonda temel işlemler, üst ve alt ekstremite paternleri, boyun ve üst gövde paternleri, alt gövde paternleri, bilateral simetrik, asimetrik ve resiprokal paternler, tekrarlanan kontraksiyonlar, ritmik başlatma, antagonistin zıddı teknikleri, gevşeme teknikleri, PNF ve proksimal hayati fonksiyonlar, minder aktiviteleri, dönme, emekleme, yürüme ve merdiven aktiviteleri.

Kinezyoloji - II (FZTR304)

Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 1 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Normal ve patolojik yürüyüş; Columna vertebralisin mekaniği ve patomekaniği; skolyoz, pelvis-kalça-diz -ayak bileği ve ayağın mekaniği ve patomekaniği; omuz-kol kompleksi, dirsek, el bileği ve elin mekaniği ve patomekaniği.
Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 3 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Dersin temel amacı, nörolojik problemleri olan hastalarda değerlendirme amacıyla kullanılacak yöntemler ve değerlendirme sonuçlarına göre tedavi programının planlanması ve uygun fizyoterapi yaklaşımlarının belirlenmesi, kullanım amaçları ve rehabilitasyondaki yeri konusunda teorik bilgi kazandırılması ve klinik uygulamalara temel oluşturulmasıdır. Nörolojik hastalıklar ve bu hastalıklara ait özel değerlendirme yöntemleri ve rehabilitasyon uygulamaları incelenecek ve tartışılacaktır. Santral ve periferik sinir sisteminin enfeksiyöz, vasküler, travmatik, dejeneratif ve idyopatik hastalıklarında fizyoterapi rehabilitasyon yaklaşımları incelenecektir.
Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 3 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Pulmoner rehabilitasyonun tanımı, ilkeleri, göğüs fizyoterapisinin amaçları, uygulama teknikleri, pulmoner hastalıkların fizyoterapi-rehabilitasyon yönünden değerlendirilmesi, tedavi programının planlanması, pulmoner cerrahi öncesi ve sonrası rehabilitasyonun amaçları ve uygulama yöntemleri, yoğun bakımda fizyoterapi-rehabilitasyon yaklaşımları, postüral direnaj, solunum kontrolü, neonatal fizyoterapi yaklaşımları. Kardiyak rehabilitasyonun tarihçesi, koroner arter hastalıkları, myokard infarktüsü, infarktüste erken rehabilitasyon, risk faktörleri ve eğitimi, geç dönem infarktüste ve koroner arter hastalığında egzersiz eğitimi, efor testleri, diabetus mellitusta egzersiz, kardiak cerrahide rehabilitasyon.
Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 2 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
İş ve uğraşı tedavisinde değerlendirme yöntemleri, fonksiyonel hareket analizi, günlük yaşam aktiviteleri testleri ve eğitimi, kendine yardım araçları, transfer aktivitelerinde biomekani prensipleri, transfer aktiviteleri eğitimi, ev rehabilitasyonu, özürlülerde mimari engeller ve çevresel düzenlemeler, el eğitimi, hemiplejide iş-uğraşı tedavisi, cerebral paralizide iş ve uğraşı tedavisi, duyu-algı-motor bütünleşme testleri ve eğitimi, alt motoneron lezyonları ve spesifik durumlarda iş ve uğraşı tedavisi.

Alan seçmeli ders (AE02)

Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 3 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -

Farmakoloji (FZTR314)

Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
İlaçlar ve sınıflandırılmaları, etken maddeleri, etki mekanizmaları, dozaj, bio-yararlanım, yan etkiler.

Dönem 7

Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Protez-ortez ve biomekanik, nöromüsküler hastalıklar, beyin özürlü çocuklar, iş ve uğraşı tedavisi,konnektif doku manipulasyonu, sporcu sağlığı ve fizyoterapisi, ortopedik rehabilitasyon; nörolojik rehabilitasyon, kardiak rehabilitasyon, pulmoner rehabilitasyon, nöroşirurjide rehabilitasyon, obstetrik ve jinekolojik rehabilitasyon, mesleki rehabilitasyon üniteleri, ve fizik tedavi rehabilitasyon departmanında 2?şer hafta süre ile yapılan staj uygulamaları.
Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 3 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Araştırma planlama, planlamada uygun çalışma ve kontrol gruplarının oluşturulması, bilgi ve veri kaynaklarına ulaşım, araştırma tasarımı, bilgisayardan yararlanma, değişkenlerin ölçümü.
Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Farklı klinik tanısı olan olguların öğrencilere verilmesi, grup çalışması olarak yönlendirilmesi, literatür taraması, değerlendirme, olguya yönelik problemlerin yetersizlik, özür ve anlam kavramları altında listelenmesi, fizyoterapi- rehabilitasyon çözüm önerileri, uygun fizyoterapi- rehabilitasyon programlarının tartışılarak belirlenmesi
Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Obstetrik ve jinekolojik rehabilitasyon, geriatrik rehabilitasyon, yanık sonrası uygulanan fizyoterapi yaklaşımları, post-travmatik stress sendromunda rehabilitasyon, kulak-burun-boğaz ve deri problemlerinde uygulanan fizyoterapi yaklaşımları, kanser rehabilitasyonu, palyatif bakımda fizyoterapistin rolü ele alınacaktır.

Alan Seçmeli ders 2 (UE2)

Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 3 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -

Yaz Stajı - II (FZTR316)

Kredi: - | Ders Saati (saat/hafta): - | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Öğrencilerin kurum ve hastane fizyoterapistliğine pratik olarak hazırlanması amacıyla yapılan, staj, kurum ve hastane fizyoterapistleri ile akademik personel danışmanlığında 3 haftalık sürede yürütülür.

Biyoistatistik (MATE211)

Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): 1 | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -

Dönem 8

Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Protez-ortez ve biomekanik, nöromüsküler hastalıklar, beyin özürlü çocuklar, iş ve uğraşı tedavisi,konnektif doku manipulasyonu, sporcu sağlığı ve fizyoterapisi, ortopedik rehabilitasyon; nörolojik rehabilitasyon, kardiak rehabilitasyon, pulmoner rehabilitasyon, nöroşirurjide rehabilitasyon, obstetrik ve jinekolojik rehabilitasyon, mesleki rehabilitasyon üniteleri, ve fizik tedavi rehabilitasyon departmanında 2?şer hafta süre ile yapılan staj uygulamaları.
Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -
Farklı klinik tanısı olan olguların öğrencilere verilmesi, grup çalışması olarak yönlendirilmesi, literatür taraması, değerlendirme, olguya yönelik problemlerin yetersizlik, özür ve anlam kavramları altında listelenmesi, fizyoterapi- rehabilitasyon çözüm önerileri, uygun fizyoterapi- rehabilitasyon programlarının tartışılarak belirlenmesi

Alan Seçmeli ders (AE03)

Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 3 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -

Üniversite Seçmeli Ders (UE3)

Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 3 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -

Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi (HIST280)

Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -

İkinci Dil Olarak Türkçe (TUSL181)

Kredi: 2 | Ders Saati (saat/hafta): 2 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -

Alan Seçmeli ders (AE04)

Kredi: 3 | Ders Saati (saat/hafta): 3 | Lab (saat/hafta): - | Uygulama (saat/hafta): - | ECTS: -